Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dla bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 04.05.2017

28 kwietnia 2017 r. w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie z ostrowskimi seniorami. Prelegenci – Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak oraz Senator RP Łukasz Mikołajczyk omówili problemy oszustw dokonywanych na osobach starszych m.in. oszustwo metodą „na wnuczka” czy „one penny”.

Bezpieczeństwo osób starszych jest jednym z priorytetowych zadań dla policjantów. W związku z problemem oszustw m.in. metodą „na wnuczka” czy „one penny” policjanci alarmują i wielokrotnie przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi lub w przypadku braku pewności co do osoby podającej się za naszego krewnego.

Pamiętajmy, że oszuści bez litości wykorzystają każdą możliwą sytuację, aby osiągnąć zamierzony cel. Szczególnie zagrożoną grupą społeczną są seniorzy, których dobroć może być wykorzystana na różne sposoby. Najczęściej oszust, który dzwoni do seniora prosi o pieniądze, które jak twierdzi mają pomóc np. wnukowi w nagłej sprawie.

Z biegiem czasu oszustwa „na wnuczka” ewoluowały. W tej chwili możemy mówić o oszustwach „na policjanta”, „na pracownika gazowni”, „na pracownika opieki społecznej”, „na litość” itp. Oszuści mogą również próbować wejść do mieszkania pod pretekstem pomocy we wniesieniu ciężkich zakupów.

O tych i podobnych sytuacjach w swoim wystąpieniu mówili Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak oraz Senator RP Łukasz Mikołajczyk.

Szef ostrowskiej jednostki zwrócił szczególną uwagę na oszustwa dokonywane metodą „na policjanta” i „one penny”. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował także materiał audio, w którym przedstawiona została przykładowa rozmowa obrazująca działania oszustów. Ponadto, podinsp. Zbigniew Raczak przypomniał seniorom o bezpieczeństwie na drodze-szczególnie podczas deszczowej i pochmurnej pogody.

Senator RP Łukasz Mikołajczyk zwrócił uwagę seniorów na bezpieczeństwo w świecie realnym i wirtualnym. Omówił m.in. podstawowe zasady konsumenta, poruszył problem zawierania umów przez telefon czy zakupy podczas domowych prezentacji.

Na zakończenie każdy senior mógł zabrać elementy odblaskowe oraz ulotki informacyjny, na których zamieszczone zostały pomocne informacje oraz przydatne numery telefonów.

Opr. sierż. Patrycja Lichtarowicz

Powrót na górę strony