Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna majówka zależy od każdego z nas

Data publikacji 02.05.2018

Podczas długiego weekendu majowego nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwają policjanci. Na trasach wylotowych z miast można spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach są obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Wszystko po to, aby wyeliminować nieodpowiedzialnych kierowców z dalszej jazdy.

Wzmożone działania wielkopolskich policjantów trwają już od 27 kwietnia br. Ponad 1800 mundurowych dba o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego w całej Wielkopolsce. Od tego czasu na terenie Wielkopolski doszło do 38 wypadków drogowych i 516 kolizji. Funkcjonariuszom udało się wyeliminować z dalszej drogi 119 nietrzeźwych kierujących.

Niestety w wyniku zdarzeń drogowych śmierć na drodze poniosły 3 osoby. 28 kwietnia br. na drodze krajowej 83 kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu w wyniku zderzenia z innym pojazdem. Pomimo udzielonej pomocy mężczyzna zmarł. Kilka godzin później na terenie powiatu rawickiego kierujący pojazdem BMW zjechał do przydrożnego rowu, pojazd dachował, a kierowca wypadł z pojazdu. W wyniku tego wypadku poniósł on śmierć na miejscu. Natomiast 2 maja br.l przed południem, na drodze krajowej 92, kierujący samochodem uderzył w drzewo. Pojazd stanął w płomieniach. W wyniku tego zdarzenia kierowca również zmarł.

Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

Piękna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną poważnym obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

 

Piotr Garstka/WRD KWP Poznań

Powrót na górę strony