Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze – kieruj się rozsądkiem

Data publikacji 13.08.2018

Pogarszający się wzrok, zmiany w zakresie czasu reakcji i koncentracji z biegiem czasu dotyczą każdego kierowcy. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców ostrowscy policjanci przypominają o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących seniorów na drodze.

Przyczyny wypadków na drogach są różne. Można mówić np. o niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nieprzestrzeganiu pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowym wyprzedzaniu czy niezachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami. Jednak powodów prowadzących do nieszczęść może być znacznie więcej.

 

Czasami muszę zwolnić, żeby zobaczyć znaki drogowe”

 

Z wiekiem pogarsza się nasz wzrok i słuch, pogarsza się też motoryka i koordynacja wzrokowo-słuchowa. Zauważalna jest też zmiana w zakresie czasu reakcji i koncentracji. Warto więc zastanowić się czy nie jest to odpowiedni czas aby zrezygnować z dłuższych nocnych podróży samochodem. Jeśli jednak postanowimy wybrać tę opcję wybierajmy dobrze oświetlone drogi i unikajmy odblasku reflektorów odwracając wzrok na prawą stronę jezdni.

 

Jazda w dzień także może mieć swoje minusy. Aby uniknąć rażących promieni słonecznych nie zapominajmy o okularach słonecznych – najlepsze będą specjalistyczne, które stworzone zostały z myślą o kierowcach. Wychodząc z domu pamiętajmy też, że nasz wzrok musi dostosować się przez chwilę do zmiany – odczekajmy 5 minut zanim ruszymy w podróż. Zachowując zdrowy rozsądek zwiększamy szansę aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze – nie zapominajmy jednak o naszym zdrowiu i badajmy regularnie swój wzrok.

 

Czasami zaskakują mnie auta pojawiające się z boku”

 

Z biegiem czasu seniorzy mogą odczuwać za kierownicą dyskomfort związany z widzeniem bocznym. Dla własnego bezpieczeństwa osoby starsze powinny starać się parkować przodem. Jeżeli jest taka możliwość, podczas manewru cofania można poprosić pasażera o pomoc w sprawdzeniu czy „droga jest wolna”. Szczególną rozwagę należy też wykazać na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych – w takich sytuacjach powinniśmy zwolnić i dokładnie obserwować dwie strony chodnika. Niezależnie od tego ile mamy lat i jaka jest nasza sprawność fizyczna powinniśmy zawsze pamiętać, żeby lusterka w naszych samochodach były ustawione prawidłowo – pozwoli to wyeliminować martwy punkt.

 

Na drodze wszystko dzieje się za szybko”

 

Jeśli nasza koordynacja wzrokowo-słuchowa utrudnia nam jazdę samochodem pamiętajmy, żeby w miarę możliwości wybierać dni podczas których panują dobre warunki pogodowe. Uczestnicząc w ruchu drogowym zachowujmy bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed nami. Pozwoli nam to uniknąć gwałtownego hamowania. Najważniejsze jednak, żeby kierować się doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem – droga to nie tor wyścigowy, dlatego dostosujmy prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze i wybierajmy trasy o mniejszym natężeniu ruchu.

 

Jeśli czujemy taką potrzebę – róbmy częste przerwy w podróży. Pomocny może okazać się krótki spacer czy zwykłe rozciągnięcie mięśni. Nigdy nie rozpoczynaj trasy jeśli nie czujesz się na siłach! Dotyczy to także sytuacji, kiedy jesteśmy zdenerwowani i nie możemy skoncentrować się na jeździe.

Stosuję leki. Czy mają one wpływ na moją jazdę?”

 

Stosując leki musimy pamiętać, że niektóre z nich upośledzają zdolność prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji powinniśmy zaczerpnąć informacji od lekarza specjalisty! Nie zapominajmy też, że informacje o przeciwwskazaniach do kierowania pojazdem znajdują się w dołączonych ulotkach. Jeśli stosujesz kilka leków nie zapominaj, że przyjmowane w tym samym czasie leki mogą wzajemnie współoddziaływać i zmieniać działanie - omów z lekarzem wpływ wszystkich przyjmowanych lekarstw na zdolność kierowania.

 

Jak mogą zadziałać leki na nasz organizm? Możemy się spotkać z zaburzeniami zdolności psychofizycznych, częściowymi zaburzeniami zdolności widzenia, upośledzeniem zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn czy opóźnieniem czasu reakcji.

 

Każdy wypadek to suma różnych nieszczęść. Wielu z nich możesz uniknąć.

Powrót na górę strony