Aktualności

Daj się zobaczyć na drodze! Policjanci przypominają o odblaskach- wideo

Data publikacji 22.10.2019

Przed nami jesienno-zimowe ciemne poranki, mgła, coraz szybciej zapadający zmrok. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Dlatego policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich o noszenie elementów odblaskowych. Odblaski to bezpieczeństwo!

Policjanci ostrowskiej komendy przypominają i uświadamiają pieszych i rowerzystów, że mają duży wpływ na swoje bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność. Dlatego też, policjanci w najbliższych dniach będą prowadzić działania „ODBLASK”.

Funkcjonariusze szczególnie będą zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Mimo to policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu nie zdaje sobie sprawy, jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Apelujemy do rowerzystów o bezpieczną i ostrożną jazdę i przypominamy:

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


 

Ładowanie odtwarzacza...