Profilaktyka

Alkogogle

dsc08082 Ktoś kto decyduje się na kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości, musi sobie zdawać sprawę, że staje się potencjalnym przestępcą i może zostać pozbawiony wolności nawet na 2 lata. Niestety wciąż duża liczba kierowców ten zakaz lekceważy, gdyż wydaje im się, że są w pełni zdolni do jazdy. Najkrócej można powiedzieć, że tylko im się wydaje.

Ludzie tacy nie zdają sobie sprawy w jakim stopniu alkohol wpływa na ich umysł, koncentrację i zdolność właściwej oceny sytuacji na drodze. Jak widzi człowiek po wypiciu różnych ilości alkoholu, można przekonać się zakładając specjalnie w tym celu wyprodukowane Alkogogle. Serie prezentacji przy użyciu Alkogogli przeprowadziła Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim, kierując ją do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, albowiem to oni właśnie w niedługim czasie będą starać się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Alkogogle symulują zaburzenia jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu, a więc: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zaburzenie w ocenie odległości, podwójne widzenie. Prowadzący prezentacje podkom. Dariusz Hybś, proponował młodzieży wykonanie wydawałoby się prostych czynności takich jak: rzut piłką do kosza, przejście wzdłuż linii prostej, chwytanie leżących przedmiotów, przejście slalomem pomiędzy rozstawionymi krzesełkami czy też trafienie palcem do własnego nosa. Jak się okazało, wykonujący ćwiczenia z nałożonymi alkogoglami, mieli spore problemy z ich wykonaniem, co w sposób bardzo obrazowy i namacalny pokazało im w jakim stopniu mogą zostać upośledzone zmysły człowieka znajdującego się pod wpływem alkoholu.

Prezentacje cieszyły się sporym zainteresowaniem, a przy wykonywaniu ćwiczeń było mnóstwo śmiechu i zabawy. Na tym jednak cała zabawa kończy się i nie jest nam do śmiechu, kiedy pomyślimy, że na polskich drogach wciąż spotykamy wielu pijanych kierowców.

{galeria}alkogogle{/galeria}

Powrót na górę strony